ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Την Παρασκευή 05/04/24 είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας την Διευθύντρια αιμοδοσίας της Ν. Μ. Αμαλιάδας Κα Γιάννα Σταυροπούλου ,την κοινωνική λειτουργό Κα Ιωάννα Στυλιανέση και την επισκέπτρια υγείας Κα Αθανασία Γάλλιου . Οι εξαίρετες επαγγελματίες υγείας της Ν. Μ. Αμαλιάδας πραγματοποίησαν τις παρακάτω εγκεκριμένες δράσεις απο το Υπουργείο Υγείας και το ΥΠΑΙΘΑ:
α) Προαγωγή της εθελοντικής αιμοδοσίας
β) Προαγωγή ψυχικής υγείας παιδιού και έφηβου “Αλκοόλ και νέοι
γ) Πρόληψη και διαχείριση της χρήσης καπνού στα σχολεία “Κάπνισμα; Όχι εμείς!!”
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, προσοχή και συμμετοχή κατά την διάρκεια των παρουσιάσεων λύνοντας με τον τρόπο αυτό πολλές απορίες που είχαν για τα θέματα αυτά.
Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε και την Αναπληρώτρια Διοικήτρια Γ. Ν. Ηλείας-Ν.Μ. Αμαλιάδας Κα Μαρία Μπαχού για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας αλλά και για την ευαισθησία της σε θέματα σχετικά με το ΓΕΛ Σιμόπουλου ως παλιά συνάδελφος και διδάσκουσα στο σχολείο αυτό!!