Δράσεις ευαισθητοποίησης σε ψυχοκοινωνικά θέματα από το Κέντρο Πρόληψης «Παρεμβάσεις» για τους μαθητές/-τριες του σχολείου μας.

Οι μαθητές/-τριες της Α΄ Λυκείου στις 14/03/2024 και της Β΄ και Γ΄ Λυκείου στις 28/3/2024 συμμετείχαν αντίστοιχα σε δράσεις που υλοποίησε η ψυχολόγος  κυρία Τσαπαρδώνη Γιώτα από το Κέντρο Πρόληψης  «Παρεμβάσεις»,  με θέμα την επικοινωνία. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες σε ένα κλίμα ελεύθερης έκφρασης και συνεργασίας, οι μαθητές και μαθήτριες ενθαρρύνθηκαν να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα γύρω από  τα ζητήματα επικοινωνίας και να αναζητήσουν  τρόπους διαχείρισης των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν. Παράλληλα αναγνώρισαν ότι αξίες όπως η αμοιβαία στήριξη, η ειλικρίνεια, η εμπιστοσύνη, ο σεβασμός, η αλληλεγγύη, η ενσυναίσθηση  οδηγούν σε καλύτερες διαπροσωπικές σχέσεις.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Τσαπαρδώνη Γιώτα, επιστημονικά υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης,  που με την πρωτοτυπία της προσέγγισής της πρόσφερε μια πολύτιμη εμπειρία στους μαθητές /-τριές μας.