Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΡΑ Πύργου

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΡΑ Πύργου πραγματοποίησαν το πρωί της Πέμπτης 25 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΓΕΛ Σιμόπουλου, συνοδευόμενοι απο τους εκπαιδευτικούς τους.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας αλλά και της συμμετοχής των μαθητών /τριών μας στο πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Σχολικό Ραδιόφωνο»

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του σταθμού από τον δημοσιογράφο-αθλητικογράφο κ. Μπάμπη Πλάγο και τους εργαζόμενους του σταθμού, οι οποίοι τους έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με την παραγωγή μιας ραδιοφωνικής εκπομπής, την ηχοληψία και το ρεπορτάζ. Μάλιστα, οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να “βγούν στον αέρα” στο πλαίσιο ραδιοφωνικής εκπομπής οπού εκεί ερωτήθηκαν για θέματα που τους αφορούν και εξέφρασαν τις απόψεις τους για αυτά.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά το προσωπικό της ΕΡΑ Πύργου για την άψογη φιλοξενία αλλά και την εκπαιδευτικό Καραντώνη Μ. που με την διαμεσολάβηση της έκανε εφικτή την επίσκεψη αυτή.