Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (ΜΕΤ)

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΓΕΛ Σιμόπουλου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (ΜΕΤ). Οι μαθητές/τριες αρχικά ξεναγήθηκαν στη θεματική έκθεση με θέμα «Οι Τηλεπικοινωνίες στην ζωή μας» δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον για τα εκθέματα. Στη συνέχεια συμμετείχαν ενεργά με συζήτηση, εξερεύνηση και παιχνίδια ρόλων στην εκπαιδευτική δράση «Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο διαδίκτυο» με στόχο την πρόληψη και αντιμετώπιση του διαδικτυακού εκφοβισμού. Τα παιδιά  επέδειξαν ευγένεια, σεβασμό και συνέπεια καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης.